Vývoj systémů pro indukční dobíjení

Elektrických a plug-in hybridních vozů

 

Spojení radosti z jízdy a odpovědnosti k životnímu prostředí je ve výjimečné formě součástí elektrického BMW i3 i plug-in hybridního sportovního vozu BMW i8. Jejich akumulátory lze rychle a snadno dobíjet například pomocí nabíječky BMW i Wallbox, která je součástí programu 360° ELECTRIC. Přestože BMW Group je v oblasti pokrokových hnacích systémů průkopníkem, neustále pracuje na vývoji nových inovativních technologií, které pomohou ještě více zatraktivnit automobily, jež během jízdy nevypouštějí žádné škodlivé látky. Dalším krokem v této oblasti jsou nové systémy indukčního dobíjení. Cílem střednědobého vývojového programu je přinést na trh uživatelsky snadné řešení pro indukční dobíjení, které bude připravené dobíjet vysokonapěťové akumulátory modelů BMW i, stejně tak jako budoucích plug-in hybridních modelů BMW Group.

 

Zásadní předností indukčního dobíjení ve srovnání s konvenčním řešením je absence kabelu. Společnosti Daimler a BMW Group podepsaly dohodu o společném vývoji a implementaci standardů pro indukční dobíjení elektrických a plug-in hybridních automobilů. Systém je tvořen dvojicí komponentů: sekundární cívkou integrovanou do podlahy vozu a hlavní cívkou, jež je umístěna pod vozem, například v podlaze garáže. Obě cívky, a tím i jimi vytvářené pole, disponují kruhovým tvarem, který má mnoho důležitých předností. Kromě kompaktní a lehké konstrukce je silnou stránkou také efektivní prostorové uspořádání magnetického pole. Toto střídavé magnetické pole přenáší elektrickou energii mezi oběma cívkami bezkontaktně a bez nutnosti použít kabely. Zařízení je navrženo pro nabíjení výkonem 3,6 kW. Účinnost celého systému je více než 90procentní, takže dobíjení akumulátorů je efektivní, komfortní a bezpečné.

 

Jedním z vývojových cílů je zkrácení času potřebného pro bezkontaktní dobíjení. Výkonem 3,6 kW lze akumulátor mnoha hybridních vozů plně nabít za méně než tři hodiny. Vývojový prototyp BMW i8 se indukčně dobije za méně než dvě hodiny. Akumulátory čistě elektrických vozů s větší kapacitou bude možné v budoucnu dobíjet výkonem zvětšeným až na 7 kW. Tím bude možné například akumulátor BMW i3 plně nabít pomocí indukce přes noc.

 

Samotné indukční nabíjení je velmi snadné. Stačí zaparkovat nad cívkou a stiskem tlačítka nabíjení spustit. Automobil a nabíjecí soustava spolu komunikují prostřednictvím WiFi připojení. Indukční dobíjení lze používat za každého počasí, tedy i v zimě nebo za deště. Primární cívka je navržena pro venkovní použití. Během dobíjení je minimalizováno šíření elektromagnetického vlnění. Prostor mezi primární a sekundární cívkou se neustále monitoruje, což umožňuje v případě nenadálých událostí okamžitě zastavit dobíjecí proces. Stejně jako je tomu dnes u nabíječek BMW i Wallbox, i v budoucnu bude možné nabíjení kontrolovat a obsluhovat rovněž pomocí aplikace v chytrém mobilním telefonu.

 

 

 

BURN ELECTRIC.